Średniowieczna Kopalnia Srebra Silberloch w Górach Sowich.

Ta ciekawa, kuta ręcznie, średniowieczna kopalnia srebra znajduje się niedaleko Walimia i nie jest przystosowana do ruchu turystycznego - pamiętaj że wchodzisz na własną odpowiedzialność!

Spis treści:

Plan Sztolni Silberloch w Górach Sowich
Plan sztolni Silberloch - masyw Wielkiej Sowy.

[Spis treści] [Lokalizacja] [Rys historyczny] [Opis sztolni]

Lokalizacja:

  • Województwie dolnośląskie, powiat wałbrzyski, gmina Walim, Góry Sowie,  masyw Wielkiej Sowy. 
  • Sztolnia znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 383 z Walimia do Pieszyc. Jadąc od Walimia  (ulica Janusza Kuliga) po około 2km na lewym poboczu drogi jest miejsce gdzie można zaparkować samochód. Otwór wejściowy jest powyżej na zboczu - po lewej stronie leśnej drogi [Mapy Google]; [Mapy.cz].
  • Długość: 70m, Głębokość: 9m (szyb zalany wodą).

[Spis treści] [Lokalizacja] [Rys historyczny] [Opis sztolni]

Rys historyczny:

Pierwsza wzmianka o kopalni pochodzi z 1548 roku ale prawdopodobnie prace górnicze miały miejsce już w XIV wieku. Wydobywano tutaj rudy srebra, miedzi i ołowiu lecz znikoma zasobność złóż w te związku spowodowała zamknięcie sztolni.

Otwór wejściowy Sztolni Silberloch
Otwór wejściowy sztolni.

Z biegiem lat nieczynna kopalnia zaczęła przyciągać turystów. Przed drugą wojną światowa podjęto próby zrobienia z niej atrakcji turystycznej. W 2005 roku na krótko znowu została zagospodarowana dla zwiedzających. Sztolnię osuszono i zabezpieczono wejście kratą. Zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem z którym wcześniej trzeba było się umówić. Jednak taki stan nie trwał zbyt długo. Obecnie sztolnia zalewana jest wodą i do jej poznania niezbędne są przynajmniej wysokie kalosze. 

Silberloch Sztolnia partie początkowe
Partie początkowe.

Silberloch część za zalanym szybem
Część za zalanym szybem - widok w stronę wyjścia.

Szyb w sztolni Silberloch
Zalany, dziewięciometrowy szyb.

[Spis treści] [Lokalizacja] [Rys historyczny] [Opis sztolni]

Opis sztolni:

Wejście zabezpieczone zostało przed osuwającym się gruntem w prowizoryczny sposób (starymi wykładzinami) dlatego należy zachować  szczególną ostrożność podczas zwiedzania kopalni.  Z otworu wejściowego wypływa niewielki strumyk który w okresach suchych całkowicie zanika.

Silberloch sztolnia w Górach Sowich
Część za zalanym szybem.

Wnętrze sztolni Silberloch
Partie końcowe - przy rozdrożu.


Woda na dnie jest krystalicznie przejrzysta, należy jednak pamiętać że brodząc w niej szybko się zmąci a przeszkody pod nogami staną się „niewidzialne” (głównie chodzi o drewniane kłody).

Szerokość sztolni to jakieś 80 cm. Dno utrzymuje się mniej-więcej na tym samym poziomie, natomiast strop opada i w głębszych partiach jest znacznie niżej. Pierwsza cześć kopalni była kuta ręcznie w mozolnym tempie około 2cm na dobę. W odległości jakieś 10 m od wejścia, po prawej stronie napotkamy zalaną wodą, dziewięciometrową studnię o kwadratowym przekroju. Idąc dalej dochodzimy do miejsca gdzie znajdują się dwie odnogi – lewa krótsza i prawa (już sucha) dłuższa. W tym miejscu widać już że technika powstania tuneli była zupełnie inna – współczesna. Na stropie i w ociosach można odnaleźć otwory strzałowe. Na przedłużeniu głównego korytarza, znajduje się zalany próg, gdzie woda dochodzi do 2 metrów głębokości.

Silberloch część z zalanym syfonem
Końcowe partie sztolni - miejsce z zalanym syfonem.

Silberloch partie współczesne.
Partie współczesne sztolni Silberloch.

[Strona głowna] [<< Poprzedni] [Następny >>] 

[Spis treści] [Lokalizacja] [Rys historyczny] [Opis sztolni]

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaskinia w Sokolnikach