Średniowieczna Kopalnia Srebra "Silberloch".

Lokalizacja:

  • Województwie dolnośląskie, powiat wałbrzyski, gmina Walim, Góry Sowie,  masyw Wielkiej Sowy. 
  • Sztolnia znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 383 z Walimia do Pieszyc. Jadąc od Walimia  (ulica Janusza Kuliga) po około 2km na lewym poboczu drogi jest miejsce gdzie można zaparkować samochód. Otwór wejściowy jest powyżej na zboczu po lewej stronie leśnej drogi [Mapy Google].
  • Długość: 70m, Głębokość: 9m (szyb zalany wodą).

 

Rys historyczny:

Pierwsza wzmianka o kopalni pochodzi z 1548 roku ale prawdopodobnie prace górnicze miały miejsce już w XIV wieku. Wydobywano tutaj rudy srebra, miedzi i ołowiu lecz znikoma zasobność złóż w te związku spowodowała zamknięcie sztolni.

Plan Średniowiecznej Kopalni Silberloch
Plan Kopalni Silberloch

 

Kopalnia Silberloch otwór wejściowy
Otwór wejściowy

Z biegiem lat nieczynna kopalnia zaczęła przyciągać turystów. Przed drugą wojną światowa podjęto próby zrobienia z niej atrakcji turystycznej. W 2005 roku na krótko znowu została zagospodarowana dla zwiedzających. Sztolnię osuszono i zabezpieczono wejście kratą. Zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem z którym wcześniej trzeba było się umówić. Jednak taki stan nie trwał zbyt długo.
Obecnie sztolnia zalewana jest wodą i do jej poznania niezbędne są przynajmniej wysokie kalosze. 

Kopalnia Silberloch partie wejściowe
Partie wejściowe

 

Kopalnia Silberloch zalany szyb
Zalany szyb

Opis sztolni:

Wejście zabezpieczone zostało przed osuwającym się gruntem w prowizoryczny sposób (starymi wykładzinami) dlatego należy zachować  szczególną ostrożność podczas zwiedzania kopalni.  Z otworu wejściowego wypływa niewielki strumyk który w okresach suchych całkowicie zanika.
Woda na dnie jest krystalicznie przejrzysta, należy jednak pamiętać że brodząc w niej szybko się zmąci a przeszkody pod nogami staną się „niewidzialne” (głównie chodzi o drewniane kłody).


Kopalnia Silberloch
Wnętrze Kopalni

Cześć za studnią

Szerokość sztolni to jakieś 80 cm. Dno utrzymuje się mniej-więcej na tym samym poziomie, natomiast strop opada i w głębszych partiach jest znacznie niżej. Pierwsza cześć kopalni była kuta ręcznie w mozolnym tempie około 2cm na dobę. W odległości jakieś 10 m od wejścia, po prawej stronie napotkamy zalaną wodą, dziewięciometrową studnię o kwadratowym przekroju. Idąc dalej dochodzimy do miejsca gdzie znajdują się dwie odnogi – lewa krótsza i prawa (już sucha) dłuższa. W tym miejscu widać już że technika powstania tuneli była zupełnie inna – współczesna. Na stropie i w ociosach można odnaleźć otwory strzałowe. Na przedłużeniu głównego korytarza, znajduje się zalany próg, gdzie woda dochodzi do 2 metrów głębokości.

Kopalnia Silberloch
Kopalnia Silberloch zwiedzanie

Kopalnia Silberloch partie końcowe
Partie końcowe

 


Popularne posty